دیجیتال مارکتینگ بهداد

الگوریتم رقص گوگل چیست؟ معرفی و تاثیر آن بر سئو

الگوریتم رقص گوگل چیست؟ معرفی و تاثیر آن بر سئو

معمولا زمانی که یک محتوا و مطلب در سایت قرار می‌دهید، بعد از چند روز خواهید دید که محتوای شما رتبه گرفته و حتی ممکن است در صفحه اول گوگل نمایش داده شود. ابتدا از این امر بسیار خوشحال و خرسند خواهید شد اما بعد از چند روز دوباره مشاهده می‌کنید که محتوای شما در صفحات پنجم یا ششم گوگل قرار گرفته است و حتی در 20 نتیجه اول گوگل نیست! در این زمان، بسیار ناراحت می‌شوید و سعی می‌کنید هر کاری برای محتوای خود انجام دهید تا دوباره به رتبه‌های بالا و اول بازگردد.

قبل از آن که بخواهید هر اقدامی‌جهت بالاتر رفتن نتایج خود کنید، دست نگه دارید! بهتر است ابتدا بدانید از نظر گوگل چه اتفاقی افتاده و دلیل افت رتبه شما چیست.

احتمالا می‌دانید که رتبه‌بندی‌های گوگل از طریق الگوریتم‌های آن انجام می‌شود، پس برای کسب نتایج بهتر، ابتدا الگوریتم‌های آن را بشناسید. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ بهداد، قصد داریم یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل که علت بالا و پایین شدن بسیاری از رتبه‌های سایتتان است، یعنی الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل را به شما توضیح دهیم.

فهرست مطالب:

الگوریتم رقص گوگل یا گوگل دنس (Google dance algorithm) چیست؟

الگوریتم رقص گوگل یا همان گوگل دنس در واقع قاضی صلاحیت سنجی گوگل است. گوگل با وضع بسیاری از الگوریتم‌های خود قصد دارد تا سایت‌ها را به نحوی رتبه بندی کند که بهترین و مرتبط‌‌ترین نتیجه را برای کاربران نمایش دهد. به همین دلیل وظیفه این الگوریتم آن است که جایگاه یک سایت را تغییر دهد تا رفتار و واکنش کاربران را نسبت به سایت مورد نظر بسنجد.

گوگل با استفاده از الگوریتم گوگل دنس، یک محتوای تازه منتشر شده را در رتبه‌های برتر صفحه نتایج خود قرار می‌دهد، اگر ببیند که کاربران از این محتوا لذت می‌برند، زمان زیادی در آن صفحه می‌گذرانند و به دیگر صفحات سایت هم مراجعه می‌کنند، متوجه می‌شود که محتوای مناسبی است و رتبه‌های بالایی برای آن محتوا در نظر می‌گیرد، اما اگر کاربران زمان کمی‌را در آن سایت بگذارنند، گوگل به این محتوا جایگاه بالایی نمی‌دهد.

رتبه ای که گوگل می‌دهد ثابت نیست و تغییر می‌کند و در روزهای مختلف، سایت را در رتبه‌های مختلف قرار می‌دهد تا صلاحیت محتوا برای قرار گرفتن در رتبه‌های اول گوگل تایید شود. بنابراین نگران تغییر ناگهانی رتبه‌های خود در روزهای متمادی نباشید، سایت شما در حال بررسی توسط الگوریتم گوگل دنس است.

چرا گوگل از رقص گوگل استفاده می‌کند؟

قطعا تنها دلیل منطقی گوگل برای استفاده از الگوریتم رقص گوگل، سنجش سایت برای رتبه دهی است. در واقع چندین بار سایت توسط گوگل بررسی می‌شود تا زمانی که به عنوان کاربردی‌‌ترین محتوا برای کاربران تشخیص داده شود. در این حالت است که شما در بالاترین رتبه‌ها قرار می‌گیرید.

بنابراین این الگوریتم در کنار بسیاری دیگر از الگوریتم‌های گوگل باعث رتبه دهی سایت شما می‌شود.

چرا گوگل از رقص گوگل استفاده می‌کند؟

در هنگام رقص گوگل چه اقدامی‌ کنیم؟

اگر سایت شما درگیر الگوریتم گوگل دنس شد( که می‌شود)، یک کار بسیار مهم و حیاتی می‌توانید انجام دهید. در این بین بررسی کنید که اولا سایت شما در چه جایگاهی قرار گرفته است (بررسی روزانه رتبه‌های شما در ابتدای فعالیت شما بر روی وبسایت می‌تواند برای شما بسیار کارآمد باشد)، پس از آن دو نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید؛

  1. سایت‌هایی که در رتبه‌های اول قرار دارند، از چه المان‌هایی استفاده کرده اند؟
  2. رفتار کاربرانی که وارد سایت شما می‌شود چگونه است؟ (علایق آن‌ها را پیدا کنید.)

ممکن است بررسی این دو مورد برای افرادی که متخصص در این حوزه سئو سایت نباشد سخت باشد و تحلیل رفتار کاربران را به درستی انجام ندهند. به همین دلیل دقت داشته باشید که به درستی بررسی‌ها را انجام دهید تا نتایج درست را دریافت کنید.

گوگل دنس چه تاثیری بر سئو دارد؟

زمانی که افراد به دنبال سئو سایت خود هستند، منتظر آن هستند تا سایت خود را در نتایج بالای صفحه نتایج گوگل ملاحظه کنند و در رتبه‌های اول ثابت بمانند. در نتیجه گوگل دنس که رتبه بندی سایت را تغییر می‌دهد، ممکن است رتبه دهی سایت افت پیدا کند و ممکن است برای چند ثانیه تا چند روز، سایت در صفحات اول گوگل نمایش داده نشود و به موجب آن تمام بازدیدها و کاربران خود را از دست دهد.‌‌ این موضوع اصلی‌‌‌ترین نگرانی متخصصان سئو است.

چه سایت‌های از گوگل دنس در امان‌‌‌‌اند؟

مسلما جابه جایی رتبه‌های سایت تاثیر منفی در سئو سایت می‌گذارد و معمولا افراد سعی می‌کنند اقداماتی انجام دهند تا دچار گوگل دنس نشوند.‌‌ این الگوریتم بر اساس چند اقدام ممکن است برای سایت به وجود آید؛

  • سایت جدید باشد و مطالب آن به تازگی منتشر شده باشند.
  • محتوای بی کیفیت و یا تکراری در آن استفاده می‌شود.
  • بک لینک سازی‌های غیر اصولی انجام می‌شود.
  • رقابت یک کسب و کار تاثیر زیادی بر میزان بالا و پایین شدن رتبه‌ها دارد.

اگر‌‌ این موارد را در سایت خود رعایت کنید، به سختی دچار گوگل دنس خواهید شد و از آن در امان خواهید بود.

نمودار نشان دهنده تاثیر الگوریتم رقص گوگل بهداد

آیا گوگل دنس خوب است یا بد؟

خیلی از افراد با تمامی تفاسیری که از گوگل دنس داشتیم، گمان می‌کنند که این الگوریتم به خودی خود الگوریتم آسیب زایی است و برای سایت و سئو مناسب نمی‌باشد. قضاوت آن که این الگوریتم خوب است یا بد، کاملا بستگی به سایت شما دارد. اگر سایت شما در رتبه‌های بالای گوگل قرار داشته باشد و به دلیل برخی از تغییرات، مانند تغییرات فصلی، تغییر در محتوا، آپدیت نشدن محتوای سایتتان با نیاز مخاطب و … به رتبه‌های پایین تنزل پیدا کند و گوگل دنس سایت‌های دیگری را جای شما قرار دهد، قطعا این موضوع برای شما و سایت شما اصلا خوشایند نیست.

از طرفی، اگر شما روی سایت به خوبی کار کرده باشید و محتوای باکیفیت و منحصربفردی را تولید کرده باشید، الگوریتم رقص گوگل می‌تواند برای شما مفید باشد. این الگوریتم به شما کمک می‌کند تا در رتبه‌های برتر قرار بگیرید و اگر بتوانید محتوای کاربردی تولید کنید و رضایت مخاطب را جلب نمایید، گوگل این شانس را به شما می‌دهد تا در رتبه‌های برتر قرار بگیرید و به این ترتیب از طریق این الگوریتم، توانستید جایگاه رتبه و سایت خود را بالا بیاورید.

از تمامی این صحبت‌ها نتیجه می‌گیریم که این الگوریتم به خودی خود الگوریتم بدی نیست و بعضا در بسیاری از موارد الگوریتم بسیار کمک کننده‌ای است. تنها بستگی به سایت شما دارد که بتواند از این فرصت به نحو احسن استفاده کند تا در جایگاه برتر باشد و یا فرصت را با درست انجام ندادن کارها از دست بدهد و به نتایج پایین گوگل، افت پیدا کند.

کلام آخر

دانستن در مورد الگوریتم‌های گوگل باعث می‌شود تا متخصصان سئو و افرادی که بر روی سایت‌ها کار می‌کنند، بتوانند به درستی سایت را پیش ببرند و با بهینه‌‌‌ترین حالت و هزینه‌های سایت را رشد و توسعه دهند. یکی از مهم‌‌‌ترین و تاثیرگذارترین الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم گوگل دنس است.

الگوریتم رقص گوگل باعث جا به جایی رتبه بندی سایت به منظور بهبود تجربه کاربری توسط گوگل انجام می‌شود. در‌‌ این بین، اگر سایت شما رتبه خوبی نداشته باشد و بعد از طریق گوگل دنس در رتبه بالایی قرار بگیرد و شما هم تولید محتوای خوبی انجام داده باشید، می‌توانید امیدوار باشید که می‌توانید رتبه خوبی را کسب نمایید.

بهتر است که از عوامل تاثیرگذار بر روی گوگل پیروی کنید تا سایت بهینه‌‌ای داشته باشید. ما در‌‌این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ بهداد سعی داشته‌‌ایم تا تمامی‌ مواردی که مورد نیازتان است را توضیح دهیم تا اگر تحت تاثیر‌‌ این الگوریتم قرار گرفته‌‌اید بتوانید مشکلات خود را برطرف کنید.

5/5 - (2 امتیاز)


فرم درخواست مشاوره

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.